czwartek, 14 kwietnia 2011

1045 lat Polski. Co dalej?

Dokładnie 1045 lat temu Polska przyjęła chrzest. Wydarzenie to związało nasz kraj z zachodnim kręgiem kultury chrześcijańskiej i jest umownym początkiem państwowości polskiej. Historia Polski (pomijając negatywne akcenty) to dzieje wybitnych władców, mężów stanu, ludzi światłych i szlachetnych. Aż do dziś...

Żyjemy w ciekawych czasach. Kontynent, który jeszcze wiek temu miał w posiadaniu kolonie na pozostałych kontynentach... śniedzieje i jest jednym z najwolniej rozwijających się. Odrzuciliśmy podstawy naszej - łacińskiej - cywilizacji: religię chrześcijańską (dzięki wierze w Boga ludzie stawiali sobie ambitne cele i nie bali się poświęceń), prawo rzymskie (znane "Volenti non fit iniuria") i grecki stosunek do prawdy (dziś prawda jest ustalana nie empirycznie, lecz demokratycznie).

Degradacja rozprzestrzeniła się również nad Wisłę. Dzisiejsza Polska jest anty-Polską. Nie ma wybitnych władców. Żaden polityk chcący coś rzeczywiście zmienić nie przebije się, zostanie ośmieszony, zignorowany, zabity medialnie. Nie ma mężów stanu, nie ma ludzi światłych i szlachetnych. Patriotyzm jest ukazywany jako coś negatywnego. Wszystkie inicjatywy ludzkie są deptane w ziemię. Poziom wykształcenia spada.

Niedługo karty rozdawać będą byłe kolonie: Peru, Chile, Indonezja, Chiny, Indie itd. Denerwuje mnie, że kraj lepiej rozwinięty, z ważnym zasobem, jakim jest kapitał ludzki (według Janka Fijora, Polacy to drugi po Argentyńczykach najbardziej przedsiębiorczy naród świata), wciąż klepie biedę.

Teraz głos oddam ekonomistom...
...oraz umieszczę parę wskazówek z artykułu "Globus przepołowiony" (wybrane rady).
  1. Edukuj jak najlepiej siłę roboczą, zarówno mężczyzn, jak i kobiety.
  2. Umożliwiaj najlepszym edukację za granicą. Wrócą, jeśli dasz im do tego powód.
  3. Zbuduj profesjonalną, dobrze wyszkoloną służbę cywilną.
  4. Dąż do mechanizmów uporządkowanego przekazywania najwyższej władzy państwowej. Unikaj autokracji i nepotyzmu.
  5. Zbuduj instytucje rynku i zdaj się na chęć zysku w zakresie tworzenia dóbr i usług.
  6. Zachęcaj, jak tylko możesz, bezpośredni kapitał zagraniczny. Ważniejsze niż same środki finansowe są technologia i know-how.
  7. Zapraszaj zagraniczne firmy, przedsiębiorców, menedżerów i pracowników, i otwórz się szeroko na globalny skarbiec idei.
  8. Czerp z korzyści skali, albo poprzez duży rynek wewnętrzny, albo drogą otwarcia się na handel światowy. Konkurencja z zagranicy będzie stanowić doping dla krajowych producentów.
  9. Zabiegaj o wysoką stopę oszczędności wewnętrznych jako głównego sposobu finansowania inwestycji.
  10. Liberalizuj rynki kapitałowe powoli i ostrożnie; pilnuj, aby krajowy system bankowy poradził sobie z wyzwaniami, jakie niesie otwarcie na świat.
  11. Stwórz niezależne sądownictwo. Pilnuj praworządności.
  12. Chroń praw własności, które są przejrzyste i nadane w sposób legalny.
  13. Postaraj się o to, aby oszczędzający obywatel miał inne sposoby inwestowania niż tylko depozyty bankowe i nieruchomości mieszkalne.
  14. Rozważ wczesne możliwości dywersyfikacji portfela inwestycyjnego o instrumenty zagraniczne.

Gdy Polska zostanie już europejskim tygrysem gospodarczym, a potem mocarstwem, to niewykluczone, że ziemie niektórych krajów dobrowolnie będą chciały się przyłączać albo będziemy je wykupywać.

Marzę sobie o Polsce rozległej terytorialnie, z silną armią, bogatej, szanowanej, z tradycją i kulturą. Nasze marzenie da się spełnić, gdy wreszcie wprowadzimy wolnorynkowe reformy i powrócimy do normalności.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz