czwartek, 7 lipca 2011

Dlaczego postuluję nową nazwę państwa?

Od wejścia w życie noweli grudniowej z 1989 r. nasze państwo nosi dumną nazwę "Rzeczpospolita Polska". "Rzeczpospolita" jest to po prostu republika, gdyż słowo "republika" wzięło się od łacińskiego res publica, czyli: rzecz publiczna, rzecz powszechna, rzecz pospolita.

My, wolnościowcy (przynajmniej część) dążący do szeroko rozumianej "normalności", chcemy zmiany nazwy państwa. Nazwa "Rzeczpospolita Polska" jest: po pierwsze - historycznie obciążona, po drugie - zbyt kłopotliwa dla przeciętnego obywatela, który nie wie, że światło się włącza i wyłącza, a nie "włancza" i "wyłancza".

Wszystkie Rzeczypospolite upadały - między innymi z powodu: warcholstwa sejmikowego, zdrady, rozpasania szlachty, niezdolności państwa do samoobrony. Poprzednia Rzeczpospolita - ta Ludowa - załamała się pod ciężarem zrujnowanej gospodarki. Z pomocą cwaniaczków została przekształcona w III Rzeczpospolitą, która też upadnie, też z powodów gospodarczych. No chyba że z bratnią pomocą przyjdą Rosjanie i Niemcy i zaprowadzą nam tu kondominium.

W nazwie "Rzeczpospolita Polska" słowo "Polska" pełni funkcję przymiotnika. Jaka Rzeczpospolita? - Polska. Niektórzy sądzą, iż jest to zestawienie dwóch rzeczowników.


Chcemy zrobić to, co p. Viktor Orbán na Węgrzech. On zmienił nazwę państwa węgierskiego z "Republika Węgierska" (Magyar Köztársaság) na "Węgry" (Magyarország). My ustanowimy Państwo Polskie - coś nowego, bo jak już się robi radykalne zmiany wewnętrzne, to i zewnętrzne - "przeszłości ślad dłoń nasza zmiata". Ale - oczywiście - tej niechlubnej przeszłości.

2 komentarze:

  1. Byłby to naprawdę dobry krok, przecież gdy kogokolwiek polaka zapytać jak nazywa się jego kraj odpowie: Polska:)

    OdpowiedzUsuń
  2. No kraj nazywa się Polska, lecz PAŃSTWO nazywa się Rzeczpospolita Polska.

    OdpowiedzUsuń